Úvod > Obec > Historie obce

Historie

První písemná zmínka o obci Slapy je z roku 1495, kdy Petr z Rožmberka odprodal obec Vítovi ze Rzavého a obec Slapy příslušela k Dobronicům. Po zrušení roboty patřila obec k politické obci Dražičkám až do r. 1889. Tohoto roku se stala obec Slapy politickou  obcí s osadou Lhotkou Hnojnou (dříve Lhotka Kamenná). kaplička

Obec je rozložena při okresní silnici vedoucí z Tábora k Bechyni.  První stavení byl dvůr a kovárna. Uprostřed obce jest rybník, patřící velkostatkáři Fr. Vodňanskému z Dražiček, jemuž patří také dvůr ve Slapech. Uprostřed návsi je kaplička, postavena byla r. 1911. Roku 1925 měla obec 44 popisných čísel. Obec má stanici elektrické dráhy, jež byla postavena r. 1903. V roce 1922 postavilo "Družstvo lihovarníků"  ústav pro zušlechťování zemáků. Prvním ředitelem tohoto ústavu je pan Rudolf Figna.Roku 1923 rozhodla se obec Slapy k stavbě společného hřbitova s obcemi Žel.Radimovicemi, Libějicemi a Dražičkami. Od srpna 1924 se svítí ve Slapech elektřinou. Do roku 1930 jsou v obci provozovány dva hostince - hostinec "U Skaláků" a hostinec "U Procházků". Obecní zastupitelstvo do roku 1912: Jos.Tůma-starosta č.18, Vojtěch Hák č.15, Jan Bernard č.7, Fr. Podhrázský č.1 , Fr.Tůma č. 28, Jan Primas č.31, Vojtěch Mareš č.3, Frant.Mrázek č.5 a Jos.Křížovský č.1(poslední dva jmenovaní za Lhotku)

rybník

Jména obyvatelů domů po chalupách: Jan Janovský č.1 - u Fialů, Josef Skalák č.2 - u šenkýřů, Jan švec č.6 - u Kroupů, Jan Bernard č.7 - u Blažků, Josef Drtina č.9  - U Hořejšů, Fr. Mareš č.13 - u Podrázskejch, Marie Háková č.15 - u Primasů, Štěpán Vény - u Prímásků, Josef Tůma č.17 - u Novotnejch, Jan Tůma č.19 - u Krejzů, Fr. Tůma č.20 - u Svatoňů, Václav Švec č.22 - u Matoušků, Karel Krejčí č.23 - u Kalců, Fr. Tůma č.23 - u Pachtýřů, Václav Hák č.27 - u Matoušů, Jan šedivý - u Kolářů.

Původ školy ve Slapech spadá asi do roku 1825. Do té doby byli povinny dítky z osad Slap, Dražiček, Libějic a Žel.Radimovic choditi do školy v Malšicích. Dle prvního výkazu z roku 1828 bylo ve Slapech 111 školních dítek. Roku 1881 byla dokončena stavba nové školy a téhož roku bylo počato s vyučováním.

škola

Hasičský sbor ve Slapech vznikl na popud starosty Jos. Tůmy. První ustanovující valná hromada sboru se konala 3.prosince 1911. Při svém založení měl sbor 13 činných a 29 přispívajících členů.

Informace jsou čerpány z Pamětní knihy obce Slapy, které byla založena r. 1925 kronikářem Janem Martinů - učitelem ze Slap.